Nepal Halı Yıkama - Berrak Halı Yıkama Antalya

Nepal halı diğer bazı özel halılar gibi ayrı tekniklerle ve özenle yıkama yapılması gereken türlerden birisidir. Antalya bölgesinde evlerde bu türlere sıkça raslamaktayız.

Nepal halısı, el dokuma türlerinde bile rastlanmayan tekniklerle dokuması yapılmaktadır. Kullanılan iplik cinsleri, Tibette yetiştirilen koyunların kalın, yumuşak, parlak ve uzun tüylerinden yapılmaktadır. İpliklerin renk tonları işlemi ise özel bitkilerin karışımlarından yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı diğer halı cinslerine göre daha parlak canlı bir görünüm kazanırlar. Normal renklerinin dışında krem, kamel ve mercan gibi çeşitli renkler kullanılmaktadır. Nepal halısı bulunduğu ortamı daha aydınlık göstermesi için genel olarak açık renkler kullanılır.

Antalya Berrak Halı Yıkama Fabrikası Nepal halı yıkamada uzmandı

Nepal halılarında kullanılan desenlerde, ülkenin bölgesel ve tarihsel yerinden kaynaklanan özelliklere rastlamak mümkündür. Daha çok geometrik ve bitkisel görünümlü motifler gözlenmektedir. Son dönemde yurdumuzda görülen talep üzerine Osmanlı motiflerine de rastlamak mümkündür. Nepal halı desenlerinin bir diğer özelliği de iki veya üç boyutlu dokunuyor olmasıdır. Alışılmışın dışında gelen modern tasarımlarla yapılan bu el dokuma halısı, her tür dekoratif ortama hitap etmektedir.
Bu özelliklere sahip Nepal halılarının yıkanması elbette uzmanlık istemektedir. Bu tür halıların açık renkli olmalarından dolayı halı yıkama yapılırken hem temizlik yöntemi hem de kullanılan şampuanlar açısından dikkat edilmesi ve doğru teknikler kullanılması gerekir. Aksi taktirde halılarda geri dönüşü olmayan renk solmaları, bozulmaları olabilir. Kullanılan yıkama ürünlerinin biyolojik bitkisel bazlı anti bakteriyel ve olması çok önemlidir.

Nepal türü halılar diğer makine halısı gibi otomatik makinalarda yıkanmamaktadır. Bunu nedeni ise dokuma özelliğinden dolayı sert fırçalarla yıkama yapılırsa üzerindeki iplik yapısının bozulma riski çok yüksektir. Genellikle yumuşak fırçalarla yıkama yapılması tavsiye edilir. Bol su ile durulaması yapılır, gelberi dediğimiz sistemle üzerindeki kirli su atılır. Bu işlem diğer halılara göre daha uzun süre ve işçilik gerektirir. Kesinlikle klor bazlı temizleme maddeleri kullanılmaz. Bu halının hemen gözle görülür bozulmasına sebep olmaktadır

Nepal halıları, kullanımına bağlı olarak yılda iki kere temizlenmelidir. Uzman firmalarca yıkanmasını önerdiğimiz, Nepal halının temizliği sizin sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Evlerinizde evcil hayvan kedi, köpek besliyorsanız Nepal halılarınızı daha sıklıkla yıkatmalısınız. Sıklıkla rasladığımız halının üzerine evcil hayvanların idrar kaçırmalarıdır. İdrar asit bazlı olduğu içinde bu halıların kimyasal yapısını bozmaktadır. Bu durumlarda geri dönüşüm olmamaktadır.Diğer bir yandan sıkça rasladığımız şikayetlerden biriside üzerine dökülen yemek yağı lekesidir. En inatçı lekelerden birisidir ve çıkarılması çok mümkün değildir.