Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Halıda Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır - Berrak Halı Yıkama Fabrikası Antalya

Yaşamakta olduğumuz evlerimizin en güzel aksesuarlarından biride halılarımızdır. Bazen farkında olmadan kaza ile halılarımızın üzerine bir şeyler dökeriz. Bu kazalar sonucunda halılarımızın üzerinde can sıkıcı lekeler oluşabilmektedir. Leke türleri hakkında bilgi almak için Leke Çıkarma linkinden her çeşit leke için pratik bilgiler elde edebilirsiniz.

Bu günkü konumuz ise halıdan kan lekesi nasıl çıkar, halıdan kan nasıl çıkar, kurumuş kan lekesini ne çıkarır gibi bilgileri paylaşacağız.

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır - Berrak Halı Yıkama Antalya

5 adımda Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Kan Lekesi Nasıl Temizlenir? Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

1- Soğuk su ile kan temizleme

Kan lekesi yeni ise önce kuru bir kağıt havlu ile kanın fazlalık kısmı tamponlanarak emdirilir. Bu işlem belki duruma göre birkaç kez tekrarlanabilir. Fazlalığı alındıktan sonra suyumuzu bir sprey şişesine koyarak üzerine doğru püskürtülür. Temiz bir bez yardımı ile o bölge kan lekesi çıkana kadar ovularak temizlenir. Kesinlikle bu işlemlerde sıcak su kullanmayınız. Çünkü sıcak su kanı daha çok yayarak çıkarılması daha zor bir leke haline getirir.

2– Deterjan ve su ile Kan Temizleme

Kurumuş kan lekesi için evlerimizde kullanmış olduğumuz bulaşık deterjanını soğuk su ile birlikte karıştırarak lekeli bölgeye sprey şişesi yardımı ile püskürtünüz. Kurumuş olan bölge yumuşaması için biraz bekleyin. Evimizde kullanmadığımız bir diş fırçası var ise onun yardımı ile lekeli kısmı fırçalayınız. Yumuşayan kan lekesini yine hazırlamış olduğumuz karışımın üzerine dökerek temiz bir bez ile hafif hareketlerle ovalayarak temizleyiniz. Son durulama aşamasından sonra kurumuş kan lekesi artık sorun olmaktan çıktığını göreceksiniz.

3– Amonyak ve su ile Kan Lekesi Çıkarma

Halıdan kan lekesini ne çıkarır konusunun diğer bir etkili yöntemi ise amonyak ile su karışımı uygulamasıdır. İki yemek kaşığı amonyağı bir su bardağı su ile karıştırın. Hazırlamış olduğumuz karışımı lekeli bölgeye spreyleyin ve beş, altı dakika bekletin. Temiz bir bez yardımı ile o bölgeyi ovalayarak temizleyin. Daha sonra temiz su ile durulayın. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu işlemi kesinlikle yün halılarda kullanmayın.

4– Tuz ile Kan Lekesi Nasıl Geçer?

Halıda oluşan kan lekesi nasıl çıkar sorusunun diğer bir yöntemi de tuzun yardımı ile gerçekleşmektedir. Evinizde hazırda bir leke çıkarıcınız yok ise bir kasenin içerisine çok az su ve içerisine tuz koyunuz. Elde ettiğiniz karışım macun şeklini alıncaya kadar üzerine tuz ekleyiniz. Macun şeklindeki karışımı halıdaki kan lekesi üzerine sürerek yediriniz. Yaklaşık olarak beş dakika kadar bekleyiniz, bu arada tuz kanı emerek bünyesine hapsedecektir. Daha sonra yine temiz bir bez ile ovalayarak bölgeyi temizleyin. Son aşama olarak temiz su ile tekrar silin.

5- Hidrojen Peroksit ile Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya damlayan kan lekesi hidrojen peroksit yani diğer bir adı ile oksijenli su yardımı ile kolaylıkla çıkmaktadır. Kan lekesi oluşan bölgenin üzerine hidrojen peroksit dökerek kısa bir süre bekleyin. Temiz bir bez yardımı ile nemlenen bölgeyi silerek temizleyin. Bu işlem lekenin büyüklüğüne göre birkaç kez tekrarlanabilir. Hidrojen peroksiti Eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Halıdan kola lekesi nasıl çıkar?