Naylon Halı Nasıl Temizlenir

Halı Çeşitleri nelerdir

Elyaf Halı Türleri

Elyaf, halının temel oluşumudur. Halılarda kullanılan dört temel elyaf çeşitleri kendilerine özgü özelliklere sahiplerdir. Yün, naylon, polyster, polipropilen, türlü elyafların tümüyle kaliteli halılar üretilebilir.

Elyafın nasıl yapıldığı ve üretim yapıldığı bir halının potansiyel gücü bakımından daha belirtici bir faktördür. Halı alma kararı aldığınızda sizin için hangi kıriterlerin daha önemli olduğuna ve halı firmasının üretmiş olduğu ürün kalitesine bağlıdır. Halı elyaflarının temel özelliklerini ana temalarını belirterek hangi özelliklerde ihtiyacınız olduğu konusunda karar verebilmeniz için sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı bilgileri paylaşmak istedik.

Elyaf Halı Çeşitleri

Bazı halı türleri; karıştırılarak yapılmalarına karşın, birçoğu tamamen dört elyaf türünden birisiyle yapılmaktadır: Yün, Naylon, Polipropilen ve Polyester, birazda olsa içerisinde Akrilik ve Pet Elyafları da kullanılır.

Berrak Yün Halı Yıkama Antalya

Yün Halı

Yün çeşidi tamamen doğal elyaf dır. Hav yüksekliğini korur. Üzerine basıldığında yumuşaklığını hemen hissedersiniz. Performans ve lüx bakımından üstün özelliğe sahiptir. Halılar ve kilimlerin imalatında yine doğal elyaf kullanılır. yün halılar ilk olarak dokunması m.ö. 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır.

Yün türü elyaflar, sonderece kolay boyanır ve doğal renk çeşitleri bakımından zengindirler. Yün halı yıkama işlemini yapmak kolaydır ve uzun ömürlüdürler. Diğer biryandan yün halılar neme karşı dirençleri azdır. Diğer suni bazlı elyaflara göre aşınma ve leke problemine sahip değildir. Yinede üstün bir kaliteye sahiptir. Doğal elyafların arasında yün en pahalılarından birisidir.

Berrk Firması Naylon Halı Yıkama

Naylon Halı

Naylon sentetik elyafları içerisinde diğerlerine göre pahalıdır. En çok kullanılan elyafı türüdür. Özellikleri açısından, naylon elyaf diğer elyafların daha fazla yönlüsüdür ve çok iyi esneklik sağladığından çeşitli halı stillerinin yapılmasına imkan tanır. Bazı türlere göre son derece dayanıklı olup, küf ve lekelere karşı dirençlidir.

Naylon elyaftan yapılan halı çeşitleri esnek olmakla birlikte dayanıklıdırlar. Elyaf yüksekliğini koruyarak ağır eşyaların ağırlığına denk gelmektedir. Naylon türü çeşitleri elyafın üretimi esnasında boyanır ve daha sonradan renk akması yaşanmaz.

Polyester Halı Yıkama Antalya

Polyester Halı

Polyester malzeme bakımından naylon kadar esnek olmasa da, polyester elyaftan yapılan halılar, birçok bakımdan iyi performans sergiler. Polyester renk netliğine ve yumuşaklığa sahiptir. Bu tür elyafları temizlenmesi çok kolaydır, diğer yandan renk solması ve lekelere karşıda dirençlidir.

Polyester elyaf bir halı yün ve naylondan daha ucuzdur. Çoğunlukla yumuşak ilmekli olup, halılarda kullanılan polyester lüks olarak yapılan bir elyaf tır.

Polipropilen Halı Yıkama Antalya

Polipropilen Halı

Diğer elyaf türlerinden farklı yanı, poliprolin kesinlikle su emmez, bu neden dolayıda renk vermek için solüsyon ile boyanması gerekmektedir. Bu sayede renkler yoğun güneş ışığına, beyazlaştırıcı kimyasallara veya ağır bazlı kimyasallara maruz kaldığında bile solma olmayacaktır.

Polipropilen çeşitleri küflenmeye ve neme karşı direnç gösterirler. Bakımı ve temizlenmesi kolaydır. Fakat diğer elyaflar kadar esnek değillerdir. Ticari piyasada büyük bir oranda kontrol eden polipropilen elyaf, suni elyafların en ucuzudur. Günümüzde yapay çim olarak da kullanılmaktadır.

Antalya Berrak Akrilik Hlı Yıkama

Akrilik Halı

Akrilik çeşidi sentetik elyaflar arasında yün elyafa en yakın ve çok benzeyen elyaf türleridir. Yüne benzemesi nedeniyle peluş ve kadife düzeyi, ilmekli olarak kullanılmaktadır. Küf ve neme karşı dayanıklı olup, yün çeşitlerine göre avantaj sağlar.

Akrilik elyaf halı, leke ve ezilmelere karşı daha dayanıklı olup güneş ışığından etkilenip solmazlar. Akrilik elyaflar yıpranmalara karşı yüksek eğilimli oldukları için merdivenler, oturma odaları, holler için uygun değillerdir. En uygun görülen yerler ise misafir odaları ve salonlardır.