Halı Yıkamada Kayıt Dışı Çalışmak Ne Demek

Kayıt dışı Halı yıkama sektörü, Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya bölgesinde de gün geçtikçe sayıları artmaktadır.

Halı Yıkamada Kayıt dışı çalışmak ne demek ?

Devlete ssk, vergi, stopaj gibi konularda para ödememek için gizlenen, kayda geçirilemeyen ve adres bilgileri bulunamadığından dolayı denetlenemeyen kaçak işletmeler olarak tanımlanabilir. Bildiğiniz gibi halı yıkama tam bir yıl süregelen iş dalı olmadığı, sezonluk bir iştir. Yaz başlangıcında hızlanan işler kış aylarında düşer.

İşlerin düşme sebebi ile birçok halı yıkama işletmesi kış aylarında kapanmasına sebep olmaktadır. Kış gelince kapatıp, yaz gelince açılan bir halı yıkama noktasını ilgili kurumların tespit etmeleri nerede ise imkansızdır. Bu nedenlerden dolayı kayıt dışı ve vergisiz faaliyet kaçınılmazdır. Bu sebeplerden yola çıkarsak bu tür firmaların herhangi bir resmi evrakı yoktur.

Kayıt dışı halı yıkama yerleri, kapıda halılarınızı teslim alırken sizlere kaç adet halı aldığını hangi tarihte aldığını gösteren bir belge vermezler. Bu durumda hiç bir sorumluluk almamış olurlar. Bu arada alınan halıların, çalınması, yırtılması, renklerinin bozulması ve benzeri durumlarda sizlere karşı olan sorumlulukları ortadan kalkmış olur.

Kısacası kayıt dışı bir halı yıkama yerine verilen halıların geri gelmeme riskini veya hasarlı gelebileceğini kabullenmiş olur. Diğer yandan, kayıt dışı yerlerin, iletişim adresleri ve faaliyet yerlerinin yanlış bildirmeleri hem sizlerin hem de resmi kurumlar tarafından bilinmiyor olması, oluşabilecek bir problemde hakkını arayamamanıza neden olmaktadır.

Sayın müşterilerimiz bu nedenlerden dolayı bu tür halı yıkama yerleri ucuz fiyatlarla yıkama yapmaktadırlar. Ne fiş nede fatura kesmedikleri için ucuz deterjanlarla iş yapmaya çalışmaktadır.

Sizlere düşen ucuz fiyat anlayışını bir kenera bırakıp öncelikle Antalya da kurumsal kimliğe sahip, dağıtım yaptıkları broşürlerinde adresi ve sabit telefon numarası bulunan, öncelikle inceleyebileceğiniz web sitesi bulunan, yılın dört mevsimi faal olan firmaları tercih etmelisiniz.